Kaski rowerowe

Kaski rowerowe

Czym należy kierować się przy wyborze kasku?

Najważniejszym jest aby wybierać tylko produkty certyfikowane i spełniające normę europejską DIN EN 1078 (CE) jest ona bowiem gwarantem, iż produkt został przetestowany zgodnie z najnowszymi wyznacznikami bezpieczeństwa instytutów badawczych. Dodatkowo kaski przeznaczone do cięższych zastosowań często posiadają certyfikat ASTM F1952-15. Jest to norma dla środków ochronnych przeznaczonych do zjazdu (downhill), przy czym dodać należy, że najlepsze zawodnicze kaski DH spełniają normę motocyklową ECE 22-05

Jak dobrać kask rowerowy?

Każdy rowerzysta w pewnym momencie staje przed dylematem jeździć w kasku, czy nie. Zazwyczaj przychodząc do sklepu klient nie wie dokładnie czego może oczekiwać od kasku i jakie technologie w nim zastosowano. Niniejszy poradnik ma cel rozwiać chociaż część wątpliwości klienta.

1. Kask jaki jest każdy widzi.

Na pierwszy rzut oka wszystkie kaski, poza tzw. orzeszkami i kaskami pełnymi (full face i z odpinaną szczęką) wydaja się być podobne. Różnią się najwyżej obecnością daszka lub jego brakiem. Czym zatem należy kierować się przy wyborze kasku?

Najważniejszym jest aby wybierać tylko produkty certyfikowane i spełniające normę europejską DIN EN 1078 (CE) jest ona bowiem gwarantem, iż produkt został przetestowany zgodnie z najnowszymi wyznacznikami bezpieczeństwa instytutów badawczych. Dodatkowo kaski przeznaczone do cięższych zastosowań często posiadają certyfikat ASTM F1952-15. Jest to norma dla środków ochronnych przeznaczonych do zjazdu (downhill), przy czym dodać należy, że najlepsze zawodnicze kaski DH spełniają normę motocyklową ECE 22-05

2. Co oznaczają skróty i nazwy zawarte w opisach kasków.

Najważniejszymi z tajemniczym oznaczeń są In- mold (czasem In- mould), które oznacza, że skorupa kasku i jego wypełnienie były połączone już na etapie wtryskiwania i faktycznie stanowią monolit. W przypadku kasków o niskiej jakości możliwe jest klejenie skorupy i styropianowego wypełnienia już po jego wtryskowym formowaniu.

Drugim z ważnych oznaczeń jest MIPS (Multi-directional Impact Protection System) . Jest to technologia rozpraszania energii kinetycznej opracowana przez szwedzką firmę MIPS AB. Wielokierunkowy system ochrony przed uderzeniami jest wkładką pomiędzy skorupą kasku a jego fasunkiem, która to wkładka umożliwia niezależne poruszanie się fasunku i skorupy i rozpraszanie energii w przypadku uderzenia.

Film prezentujący działanie systemu MIPS

3. Rodzaje kasków.

Kaski miejskie

popularne na zachodzie. Często występujące w postaci orzeszka, posiadające szybkę. W Polsce występujące rzadko ze względu na wąską specjalizację i wysoką cenę.

kask bell annex

Kaski MTB 

podobne budową do kasków szosowych, lecz wyposażone w daszek, często demontowalny. Produkty takie są dość uniwersalne i mogą służyć zarówno jako ochrona w mieście, na szosie czy w górach. Specyficznym rodzajem kasku MTB są modele przeznaczone do Enduro. Mają one dużo bardziej zabudowana potylicę, często ruchomy daszek i mogą być konstrukcyjnie przeznaczone do współpracy z goglami. Kaski Enduro mają też zazwyczaj cięższą budowę skorupy i posiadają mniejszą ilość otworów wentylacyjnych.

kask giro montarokask bell catalyst

Kaski szosowe

podstawowe modele mogą wyglądać jak kaski MTB pozbawione daszka. Różnice zaczynają się wraz ze wzrostem ceny. Zaawansowane produkty przeznaczone na szosę dzielą się bowiem na te stworzone do jazdy w górach i charakteryzujące się większą ilością otworów wentylacyjnych, i modele aerodynamiczne. Te drugie są przeznaczone na płaskie etapy wyścigów, na których chłodzenie głowy zawodnika jest mniej ważne niż potencjalny zysk czasowy wynikający z bardziej opływowej skorupy.

Zupełnie osobnym rodzajem kasków szosowych jest ochrona głowy przeznaczona do triatlonu czy modele do jazdy na czas. Produkty te są często pozbawione jakichkolwiek otworów wentylacyjnych, a ich budowa jest podporządkowana tylko i wyłącznie minimalizacji oporu powietrza.

 kask Giro Synthe

kask poc cerebel

Kaski zamknięte 

używane w szeroko pojętych sportach grawitacyjnych. W enduro popularne są kaski z odpinaną szczęką, natomiast w downhillu kaski są monolitami. Cechą charakterystyczną dla tej kategorii ochrony głowy jest stawianie na maksymalne bezpieczeństwo kosztem wentylacji. Toteż przy niskich prędkościach w kasku zamkniętym temperatura odczuwalna potrafi być naprawdę wysoka.

kask 661 Compkask uvex jakkyl hde 

Orzeszki

kaski tego typu, wywodzące się ze skateboardingu używane są najczęściej do rowerowego freestyle'u- dirtu, streetu, bmxa czy slopestyle'u.

 kask fox transition

4. Jak zatem wybrać kask?

Niezależnie od rodzaju kasku najważniejszym parametrem jest wygoda. Nawet najlepszy i najdroższy kask jest niewiele wart jeśli nie leży idealnie na głowie. Przy wyborze kasku należy sprawdzić czy skorupa jest dopasowana do kształtu głowy (uwaga- kształt skorupy różni się w zależności od producenta), czy żaden z elementów fasunku nie uciska i nie powoduje dyskomfortu. Dopiero przy pełnym dopasowaniu kasku należy zwracać uwagę na inne jego cechy- kolor, kształt zewnętrzny skorupy etc. Dla rowerzysty rekreacyjnego najlepszym wyborem będzie podstawowy model kasku MTB bądź szosowego, który najlepiej sprawdzi się w zastosowaniu uniwersalnym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl